Αρχική Σελίδα Αναζήτηση Διάγραμμα Ιστοσελίδας
 

Τελευταία ενημέρωση::
October 18, 2017, 16:58


Βιβλίο επισκεπτών

Η IP-address σας είναι: 54.80.137.168
e-mail:
Όνομα:
0:02
(Γράψτε τα γράμματα αριστερά με λατινικούς χαρακτήρες)

Στάλθηκε October 22. 2017 22:26:21 Από 141.255.60.175:
Καλησπέρα κύριε Σαρρή σε δίκτυο ΤΝ Λάρισα επιτρέπεται η μέτρηση ανεξάρτητου ηλεκτρόδιου γείωσης με την χρήση λάμπας?? Έχω κάνει μέτρηση μεταξύ φάσης καί ουδέτερου χωρίς την λάμπα 75watt 230 volt η τάση είναι 217 volt μέ την λάμπα αναμμενη πάλι 217 volt μέτρηση φάσης καί ηλεκτρόδιο γείωσης πάλι βγάζει 217 volt και η λάμπα αναμμενη.Με φορτίο 1100 watt(ηλεκτρικό σίδερο) φάση-ουδετερος 213 volt πτώση τάσης 4volt μέ τό σίδερο αναμμένο.Φαση -γείωση μέ τό σίδερο αναμμένο 200volt είναι ασφαλές να συνδεθεί με τό καλώδιο γείωσης?? Γείωση υπάρχει ακριβώς κάτω από τόν μετρητή ΔΕΗ αλλά επειδή τό σπίτι είναι παλιό του (1970) σκέφτομαι μήπως δεν είναι ασφαλής η γείωση σε περίπτωση σφάλματος (με γέφυρα ουδέτερου καί γείωσης πέφτει το ΔΔΕ/30ma230 volt). Τό σπίτι είναι δικό μου η γείωση που κατασκευάστηκε είναι από ανοξείδωτο ατσάλι 316 μισή ιντσα συμπαγή σέ βάθος 4 μέτρα καί απόσταση 12 μέτρα από το ηλεκτρόδιο γείωσης του μετρητή ΔΕΗ.Η δοκιμή έγινε πριν το ΔΔΕ μέ ασφάλεια μονοπολικη 6Α καμπύλη Β για λόγους ασφαλείας. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
/ΗΛΙΑΣ
Στάλθηκε October 21. 2017 22:25:05 Από 193.92.76.63:
Kαλησπέρα σας κ.Σαρρή.Εργάζομαι εδώ και 1 χρόνο περίπου ως μόνιμος υπάλληλος σε ΝΠΔΔ.Προσλήφθηκα με διαγωνισμό ΑΣΕΠ σε οργανική θέση ΔΕ τεχνικού, όπου ως απαραίτητα προσόντα διορισμού ήταν το πτυχίο και η άδεια εξασκήσεως ηλεκτρολόγου.Στην πράξη διορισμού μου δεν αναφέρεται η ειδικότητά μου αλλά ως ΔΕ τεχνικών.Το αντικείμενο της εργασίας μου είναι ο έλεγχος και η συντήρηση των εσωτερικών ηλεκτρικών εγκαταστάσεων Εχω κάνει αίτηση στον φορέα για τον καθορισμό της ειδικότητάς μου αλλά δεν έχω πάρει καμμιά απάντηση.Εκτός του οτι θίγονται επαγγελματικά μου δικαιώματα, μήπως υπάρχει και θέμα νομιμότητας κατά την εκτέλεση της εργασίας μου? Σας ευχαριστώ.
/ΚΩΣΤΑΣ
Στάλθηκε October 21. 2017 19:26:59 Από 94.70.24.185:
Γεια σας κ. Λούτση. Με βάση την νομοθεσία που έχω εντοπίσει μέχρι τώρα, για να ενταχθούν οι χώροι που περιγράφετε στους χώρους συνάθροισης κοινού (επανέλεγχος κάθε ένα χρόνο) θα πρέπει σύμφωνα με την παραγρ. 1.1 του άρθρου 10 του Π.Δ 71/88, όπως αυτό αντικαταστάθηκε και τροποποιήθηκε, οι διατάξεις του άρθρου αυτού έχουν εφαρμογή μόνον σε χώρους συνάθροισης κοινού με πληθυσμό άνω των 50 ατόμων. Διαφορετικά θα πρότεινα να ενταχθούν στους κλειστούς επαγγελματικούς χώρους χωρίς εύφλεκτα υλικά (τουλάχιστον κάθε 7 χρόνια) ή με εύφλεκτα υλικά (τουλάχιστον κάθε δύο χρόνια) ανάλογα με τα υλικά που θα εντοπιστούν. Με εκτίμηση,
/Γιώργος Σαρρής
Στάλθηκε October 20. 2017 13:58:39 Από 84.205.244.134:
Καλησπέρα ,κάθε πότε πρέπει να γίνεται επανέλεγχος ηλεκτρολογικής εγκατάστασης σε α)νοσοκομεία και β)σε κέντρα ψυχικής υγείας (τα οποία στεγάζονται σε πολυκατοικία. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας. Με εκτίμηση Λούτσης Αριστομένης
/Λούτσης Αριστομένης
Στάλθηκε October 10. 2017 18:22:16 Από 79.130.177.17:
(συνέχεια) Αν τις δεχτεί ο ηλεκτρολόγος που έχει αναλάβει την ευθύνη της ηλεκτρικής εγκατάστασης, τότε αναλαμβάνει ο ίδιος και την ευθύνη της απόκλισης όταν για οποιαδήποτε αιτία (π.χ. ατύχημα, καταγγελία) ελεγχθεί η εγκατάσταση. Σκεφτείτε αν πρέπει να αναλάβετε το ρίσκο το να μην καλύψετε την γραμμή τροφοδοσίας με ΔΔΡ με ΙΔΝ<30mA όπως απαιτεί η Νομοθεσία. Μόνο αν ο ηλεκτρικός διαχωρισμός ήταν στην αρχή της γραμμής θα μπορούσατε να αποφύγετε τον ΔΔΡ για την γραμμή αυτή. Με εκτίμηση,
/Γιώργος Σαρρής
Στάλθηκε October 10. 2017 18:20:55 Από 79.130.177.17:
Γεια σας κ. Νίκο. Θα πρότεινα να προσπαθήσουμε πρώτα να ξεχωρίσουμε τις περιοχές ευθύνης με βάση αυτά που περιγράφετε: α)Η ηλεκτρική εγκατάσταση μέχρι το σημείο που τροφοδοτεί ένα μηχάνημα είναι στην περιοχή ευθύνης του ηλεκτρολόγου που έχει συντάξει την ΥΔΕ της εγκατάστασης και πρέπει να είναι σύμφωνη με τα απαιτούμενα από την Νομοθεσία για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις. β)Το μηχάνημα που τροφοδοτείται με ηλεκτρικό ρεύμα είναι στην περιοχή ευθύνης του κατασκευαστή του και πρέπει να τηρεί τα απαιτούμενα από την Νομοθεσία για τα μηχανήματα. Έρχεται λοιπόν ο κατασκευαστής του μηχανήματος και θέτει απαιτήσεις για την γραμμή τροφοδοσίας του οι οποίες δημιουργούν απόκλιση από τα απαιτούμενα από την Νομοθεσία για ηλεκτρικές εγκαταστάσεις. (συνεχίζει)
/Γιώργος Σαρρής
Στάλθηκε October 10. 2017 14:04:04 Από 62.74.14.211:
Γεια σας κ Σαρρη. Θα ήθελα την άποψη σας για μια εγκατάσταση ακτινολογικού ιατρείου. Μου ζητήθηκε από την εταιρία που προμηθεύει τα μηχανήματα να μην προστατεύονται από Rcd 30mA γιατί έχουν μετασχηματιστή γαλβανικης απομόνωσης 1:1 ενσωματωμένο και δεν θέλουν να υπάρξει ανεπιθύμητη από ζεύξη από το rcd κατά την διάρκεια της εξέτασης του μηχανήματος λόγο της ακτινοβολίας που εκπέμπουν και δεν πρέπει να επαναλαμβάνουν τη λειτουργεια από την αρχή. Μου ζητήθηκε βρόχο σφάλματος για την εγκατάσταση κάτω από 0,8 Ω και ασφάλειες τύπου D προς τα μηχανήματα. Εγώ ρωτώ έως το μηχάνημα δεν πρέπει να έχω προστασία με ρελε διαφυγής στα 30mA τύπου Α ; Ο μηχανικός της εταιρίας μου εξήγησε ότι σε όλες της εγκαταστάσεις που βάζουν τα μηχανήματα είναι πάγια τακτική η συγκεκριμένη συνδεσμολογία και δεν είχαν ποτέ πρόβλημα. Πως πρέπει να κινηθώ κατά την γνώμη σας; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
/Νίκος Μ

1208Περισσότερα ...
Powered by CMSimple_XH | Template by Ellis.gr